Potenciál má tato technologie velký, jeden z mnoha průběžných pozitivních výsledků je například schopnost odstraňovat z vody patogenní mikroorganismy. Za účelem zodpovězení otázky, zdali má technologie plazmové úpravy vody aplikační potenciál i v prostředí aquaponických farem a jaké jsou možné přínosy, se vědci z Masarykovy univerzity rozhodli využít kapacit Future Farming.
Naše aquaponická farma v Kalech se zabývá nejen samotnou produkcí, ale i výzkumem a vývojem v oboru. Aktuálně je náš tříčlenný výzkumný tým pod vedením Ing. Miroslava Fojtíka zapojen do spolupráce s Masarykovou univerzitou, která zde řešila část výzkumného projektu ověřujícího potenciál plazmatem upravené vody pro uzavřené systémy typu aquaponie.
Tzv. plazmatem upravená voda (PUV) je pro své specifické vlastnosti předmětem výzkumu mnoha výzkumných týmu po celém světě. Podrobnější vysvětlení toho, jak technologie funguje, si můžete poslechnout např. v pořadu Dobré ráno České televize. Jedním z perspektivních témat výzkumu PUV je právě její vliv na rostliny. PUV by mohla pozitivně ovlivnit růst rostlin pomocí redukce řas a jiných mikroorganismů, které odebírají rostlinám potřebné živiny.
Při plazmové úpravě vody vzniká malé množství peroxidu vodíku, který má, společně s dalšími produkty plazmové úpravy, biocidní účinky i na patogeny přítomné ve vodě. PUV tak může současně působit i na patogeny a parazity ryb a potenciál jejího využití na našich aquaponických farmách je tedy nejen v rostlinné, ale současně i živočišné části produkce.