Jak přesně aquaponie funguje?
Mnozí už určitě víte, že podstatou aquaponie je symbióza rostlin a ryb. Nesmíme ale zapomenout také na bakterie, které odvedou velkou část práce. Nitrifikační bakterie jsou pro aquaponický systém nesmírně důležité. Umožňují vychytávání pro ryby jedovatého amoniaku z vody a jeho přeměnu na dusičnany, které už rostliny dokážou vstřebat.
Nejčastěji se můžeme setkat s Nitrosomonas spp. a Nitrobacter spp. V pravé horní části obrázku vidíte: ryby produkují amoniak (NH3), přitom část se ionizuje na amonný kation (NH4+).
Pravá a levá spodní strana schématu poukazuje na nitrifikační bakterie v biofiltrech, které mění amoniak (NH3) na dusitany (NO2-) a ty následně přetváří na dusičnany (NO3-). Levá horní strana obrázku poukazuje na to, že rostliny jsou schopné absorbovat dusík z forem NH4+ a NO3-.
Protože je pro rostliny dusík potřebný ve velkém množství a NO3– je nejpreferovanějším zdrojem, má řízení těchto systémů na podporu prospěšných nitrifikačních bakterií potenciál zlepšit udržitelnost systému a i celkový výnos plodin.